تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

کرامت انسانی از منظر قوانین ایران

   چندی پیش مقاله ای به مجله تحقیقات اخلاق زیستی دانشگاه آرمسترانگ آمریکا که در عداد مجلات آی اس آی و دارای ضریب تأثیر است فرستاده  شد که شکر خدا مقبول واقع و اخیراً نیز در شماره دوم سال دهم (2013) به حلیه طبع آراسته شد که ذیلاً ترجمه قسمتی از این مقاله تقدیم حضور میشود. بر خود فرض دانسته از زحمات سرکار خانم لِی ای ریچ سردبیر محترم این مجله تشکر و قدردانی نمایم.

  در حقوق ایران از آن‌جائی‌که به استناد اصل4 قانون اساسی، تمامی قوانین بایستی منطبق با موازین اسلامی باشد، لذا می‌توان نتیجه گرفت که هر کجا در قوانین کلمه شرعی یا اسلامی را به کار برده و برای آن ضمانت اجرا نیز مشخص کرده، شامل صیانت از کرامت ذاتی انسان هم می‌باشد. همچنین اصل 2 قانون اساسی نیز صراحتاً به این مطلب اشاره کرده است. نهایتاً این‌که بنا‌بر اصل کرامت انسانی در اخلاق و حقوق پزشکی ایران، تمامی جنبه‌های طبی؛ خصوصاً پژوهش‌های انسانی باید در راستای تأمین و افزایش احترام به کرامت انسانی باشند و از ورود به فناوری‌هایی که به این جنبه­ صدمه می‌زند اجتناب نمود.

  اقدامات همراه با رضایت فرد نیز نمی­تواند نافی اصل کرامت انسانی باشد، فلذا از یک طرف انسان نمی‌تواند به هر نحوی به مداخلات ژنتیکی و شبیه‌سازی و . . . که کرامت او را مخدوش می­کند رضایت دهد و از طرف دیگر بقیه افراد نیز به استناد رضایت حاصله، مجاز به ارتکاب هر نوع اعمالی که منجر به نقض کرامات انسانی ­­شود نیستند. در صورت تعارض اصل کرامت انسانی و سایر اصول نظیر: رضایت آگاهانه، اتونومی و غیره، نتیجه این‌گونه خواهد شد که رضایت آگاهانه، اتونومی و غیره فقط در صورت عدم مخالفت با کرامات انسانی معتبر خواهند بود.

  جهت دانلود این مقاله به زبان انگلیسی کلیک کنید


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ یکشنبه 26 خرداد 1392 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , ,

آمار امروز سه شنبه 25 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55475
 • تعداد مطالب :158221
 • بازدید امروز :184347
 • بازدید داخلی :13558
 • کاربران حاضر :150
 • رباتهای جستجوگر:401
 • همه حاضرین :551